)
DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Ibiškování

 

 

Nemoci ibišků,

to je obsáhlé téma..na ibišky leze snad všechno :(

Koupila jsem ibišek v květinářství a ještě že jsem si zkontrolovala listy, všude se producírovali na spodní straně listů  TŘÁSNĚNKY ! Jaký to byl druh,to nevím,ale asi západní ?! je jich totiž jak maku :( Takže honem postříkat a izolovat aby se ty potvory nedostaly na všechny kytky,jinak se jich nezbavíte. 

Na Třásněnky je výborný Vertimec 1.8. EC , bohužel z obchodů záhadně zmizel  a

místo něj se teď prodává  Vertimec 1.8.  SC. Složení je ale stejné..

A BIO ochranu v podobě různých dravých ROZTOČŮ ,nemám.A ani jsem ji zatím v bytě nezkoušela..

Ibich jsem celý i zespodu postříkala BIO SYMFONIE 3v1 , přípravek mi spálil listy u ibišků,asi je málo naředěný a tudíž na ibišky ,na jejich tenké listy nevhodný! 

CAREO tyčinky, ty vždy zabraly... bohužel tyčinky se už nevyrábí ,což je škoda.

 ČERVENÝ CAREO.  ve spreji je výborný pomocník na postižené květiny.

Pomáhá v začátcích,když není rostlina ještě moc napadená. 

Na svilušky je super  SPIDER  MITE CONTROL , vždy zabral i na velký výskyt !

A též je výborný na škůdce  (molice,svilušky) sprej PERFECT PLANT,

stačí nastříkat a škůdci na listech se zadusí přírodním  olejem.Listy po aplikaci jsou v pořádku.

HNOJÍK - prý výborné hnojivo i insekticid na škůdce (zatím jsem ho nezkoušela)

PLANT PROTECTOR  - vyzkoušeno,dává se do zeminy a ke kořenům.

Jako prevence  na svilušky ,molice super, odpuzuje.

 

 

Rozepisovat do podrobna se nebudu,napsané toho bylo až až...článek o škůdcích.

 A doufám,že mi na ibišky nevleze nic horšího...

------------------------

 

Poslední dobou se mě lidi ptají,proč jim ibišky po zakoupení za pár dní odchází.

Vždy jim říkám,kupte si PREVICUR ( na trhu je nový přípravek MAGNICUR ENERGY  )

a proljte po zakoupení květináč tímto přípravkem! 

Květiny po zakoupení od pěstitele trpí chladem,možná i někde horkem a toto se vše podepíše na kořenech.Začnou se tam množit plísně a ty rostlinu dokáží zcela zničit.A nebo se ke kořenům přidávají prospěšné mykorhizní houby.

Další  přípravky na kořeny  -  SYMBIOM ALGAVIT 

 Mykorhizní houby jsou mikroskopická vlákna, která se napojují na kořeny a přinášejí rostlině vodu a živiny. Podporují rostlinu po celý její život, zlepšují růst, kvetení a odolnost, netvoří plodnice a vážou oxid uhličitý v půdě.

Nejsou zdravé kořeny,není zdravá rostlina!

 

CANNA RHIZOTONIC výborný prostředek na kořeny pro mladé rostliny ,při přesazování,při nezdravých rostlinách a mnoho dalšího ...stříkám a zalévám s ním i mladé semenáčky a řízky.  Funguje skvěle!

Rostliny dříve zakoření,jsou po celou dobu zelené,vitální a netrpí stresem při přesazování.

 

 



PLÍSNĚ V ZEMINĚ 

Je to častý zimní problém pokojových zelených krasavic.Už s prvními podzimními plískanicemi můžete začít nacházet na povrchu zeminy u pokojových rostlin nepěkné bílé povlaky a chomáčky. Plísně se můžeme zbavit vícero způsoby. Vždy je ale třeba odstranit příčinu.

 Většinou je totiž plíseň na zemině nepopiratelným znakem, že květinu příliš zaléváme a nenecháme povrch květináče dostatečně vyschnout. Mnohé plísně napadají i kořenový systém rostliny uvnitř květináče a přitom jsou ve vyvážených pěstebních podmínkách běžnou a neškodnou součástí zahradnického substrátu. V případě, že je rostlina vystresovaná změnou teploty (nižší než obvykle) nebo přelíváním, houby a plísně se v kořenovém systému přemnoží a problém je na světě.

Příčinou zimního či podzimního růstu plísní může být také nevhodné hnojení. Rostliny jsou již připraveny na zimní odpočinek a nálož hnojiva (zejména ta s obsahem soli) zůstává nevyužita a stává se živnou půdou pro jiné, pro nás i rostliny nežádoucí, mikroorganismy.A též příčinou bývá chlad.

A jak se plísně zbavit? Zkusit můžete některý z následujících tipů:

 Ty druhy pokojových rostlin, které snesou vyschnutí kořenového balu, nechte více proschnout. Pokud je rostlina napadena jen mírně, pak stačí zeminu poté trošku rozhrábnout, otočit, prokypřit a lehce zalít. Plíseň by se už vyskytnout neměla.

Je-li rostlina napadena více, pak vrchní vrstvu plísně odstraňte a nahraďte jí novou zeminou. A opět, dávejte pozor na přílišnou zálivku.

Razantnější řešení je přesazení. Rostlinu vyjmeme z květináče, dobře obereme ze staré hlíny, zejména z postižené vrchní vrstvy, a přesadíme do nové zeminy. A opět necháme rostlinu hodně vyschnout a poté opatrně zaléváme po malých dávkách.

V obou případech pamatujte, že zemina, která v květináči na rostlině zůstala je již kontaminovaná plísněmi a tak musíte být dvojnásob opatrní, abyste nezopakovali chyby, které byly příčinou rozmachu bílého povlaku. Dejte rostlinu do tepla, zajistěte jí více světla, zmírněte zálivku na absolutní minimum. Plísně se tak zase stáhnou a rostlina má přirozenou šanci, že se u ní v květináči opět nastolí přirozená rovnováha.

Někdy je příčinou „zanesený“ substrát

Ačkoliv průmyslově vyráběné substráty pro pokojové rostliny jsou většinou zbaveny choroboplodných zárodků i plísní, na cestě k zákazníkovi se může stát cokoliv, od porušení obalu po špatné skladování u prodejce, a sáček se zeminou může obsahovat spory plísní.  Stačí, aby v obchodě na pytle s hlínou napršelo. Jen pro pořádek, žádná hlína není bakterií ani plísní úplně zbavena, ale přece jen, není to takové zoo, aby nám okamžitě po vysazení a zalití vyrostl celý roj podezřelých minihub a plísňových povlaků. Kupte CANNA FLUSH !

Dbáme na provzdušnění

Jestliže postiženou rostlinu přesazujeme, obzvlášť pečlivě dbáme na dobré provzdušnění květináče, tedy drenáž. Máte-li k dispozici suchý čistý písek, pomůže také pokrytí povrchu jemným pískem, který zajistí cirkulaci vzduchu a vlhkosti na povrchu zeminy. Dobře pro tento účel nasákávání přebytečné vlhkosti poslouží i perlit nebo keramzit. Když ten napadne plíseň, vrstvu kamínků jednoduše odstraníme a nahradíme novou, čistou vrstvou.

Fungicidy

V obzvlášť úporných případech můžeme použít i fungicidy, které jsou v prodeji v zahradnictví a květinářstvích. Výborný je přípravek prodávaný pod názvem Previcur, ale i ten působí jen na některé typy plísní, jeho aplikace nemusí být stoprocentní. Uplatní se ale tam, kde si nemůžeme dovolit nechat rostlinu proschnout, protože patří k druhům, které vysychaní kořenového balu nesnáší.https://prima-receptar.cz/plisen-v-kvetinaci-jak-ji-vyhnat/

 

 

 

 

URTIMAX  - je  to  odvar z kopřiv,obsahuje mnoho železa a je vhodný na tropíky,

které po čase mají nedostatek železa a listy jim začnou žloutnout,je to takzvaná chloróza.

Hodně na to trpí Isobel Beard.Také odpuzuje škůdce..

 

 

 

 

doktor pro ibišky,super popsané nemoce ibišků - 

https://www.hiddenvalleyhibiscus.com/care/sick.htm

 

https://internationalhibiscussociety.org/

 

 

 

 

 

Flag Counter

 

Žádná data nebo nastavení...