)

květiny u Ivči :)


Exotické ibišky přesazujeme asi do 14 dní ,co je zakoupíme.  U p.Gommera rostou v malých 9x9 cm.květináčcích .  Jakmile je máme doma , zkontrolujeme zda nejsou ibišky v květináči přerostlé.  Jestli ano,je nutné je ihned přesadit do trochu většího květináče , ale jen o jeden cm!

JAK PŘESAZOVAT -

Na dno nasypeme jemný KERAMZIT ,a pak nasypeme kvalitní ZEMINU.Doprostřed květináče usadíme ibišek a lehce obsypeme zeminou.Vše ještě sklepneme a hotovo.Ibišek může putovat na okno kde se pak musí opatrně zalévat. Květináč nesmí být moc veliký to by ibišek špatně rostl a kořeny by uhnily.Stačí tak o 1 cm větší květináček.Po přesazení nezalévám, čekám 2 dny a pak teprve zaliji.Žádné prolévání,jak je zvykem,proto dávám důraz na opatrné zalévání! Totiž jakmile se hlína s kořeny přemokří,ibišku uhnijí kořeny a velice těžko se zachraňuje. Jednoduchá metoda jak poznat že ibišky jsou zalité je - zdvihněte květináč a hned poznáte kolik vody ibišky mají .Když se vám zdá lehký je potřeba zalít. Když těžký nezalévat a nechat vyschnout A důležitá věc ,hlínu na povrchu sem tam zkypřit kořeny pak lépe rostou . A zalévejte jen odstátou vlažnou vodou.Někdy je na povrchu zem suchá,pak se zdá že ibišek je třeba zalít. Jenže u kořenů je stále ibišek vlhký a jak zjistíme aby jsme ibišek nepřelily? Jednoduše zastrčíme ke kořenům dřevěnou tyčku a ta nám vždy poví kolik je třeba vody. Když je tyčka mokrá počkáme až zemina vyschne . Je to jednodušší ,jak se pořád dívat na kořeny .A taky docela důležitá věc je - jakmile ibišky dorazí ,zkontrolovat úvazky - /roubování / já hned odstraňuji pásky aby se tam nedržely plísně.Tím taky zkontroluji ,jak je ibišek naroubovaný.Když se mi místo roubování nezdá,přetřu jej přípravkem na roubování.  

PRO KLASICKÉ IBIŠKY POUŽÍVÁM NA HNOJENÍ SILNÉ HNOJIVO KDE JE HODNĚ FOSFORU / JE NA KVĚT / ABY KRÁSNĚ KVETLY . Pro zahraniční ibišky používáme hnojiva,kde je koncentrace N-P-K nižší.Na amerických stránkáchjsem četla ,že tyto šlechtěné ibišky mají odlišné požadavky na hnojení. Nesmí se přehnojit fosforečnatými hnojivy ,jinak rostlina chřadne ,KOŘENY UHNÍVAJÍ a Ibišek umírá. Chce to hnojit s mírou aby se kořeny nezasolily. A jednou za měsíc prolít květináč vodou aby se vyplavily soly.To platí pro exotické ibišky které jsou hnojeny Kristalickými hnojivy - Kristalon plod květ atd..S hnojením -BIO HNOJIVY ,tyto problémy se u ibišku nemusí řešit !

PÉČE O IBIŠKY -

Když teplota klesne pod 15°C ,ibišky které mám venku putují domů. Preventivně prohlédneme rostlinu a ošetříme přípravkem proti škůdcům. Používat jen bio přípravky. U nás jsou moc silné,rostliny - ibišky na ně reagují hodně špatně.  V zimě se u těchto ibišků tvoří plíseň na povrchu substrátu ,když je máme v chladnější místnosti,Proto je vhodné preventivně zeminu zalít - PREVICUREM

Tento přípravek zničí spory hub i plísní.Taky se používá silně naředěné Savo.POZOR ! Savo i Previcur nepoužívat na substráty s Trichodermou ,přípravek vše zničí...Pak je nutno opět dodat do zeminy tyto houby.

 

JAK MNOŽIT ROSTLINY- 

DALŠÍ PŘÍSADY DO ZEMINY-

VERMIKULIT -    do substrátu pro rostliny. Díky svým jedinečným vlastnostem se výborně hodí jako přídavek do substrátů pro rostliny - např. africké fialky, orchideje, kaktusy, růže a mnoho dalších. Také se využívá pro předpěstovávání sazeniček zeleniny. S ničím nemíchaný se dá použít i jako substrát pro klíčení semen.

LÁVOVÁ DRŤ  -   představuje moderní přírodní dekorační materiál s pozitivními účinky. Je vhodná pro okrasné zahrady, předzahrádky, ale i různé použití v interiéru. přírodní materiál - nahrazuje mulčovací kůru, na rozdíl od ní se nemusí pravidelně obměňovat,je stálá, výborně odolává povětrnostním vlivům ,chrání půdu před vysycháním - zadržuje vodu ,zabraňuje prorůstání plevelů.dekorativní materiál jak pro interiéry,tak pro venkovní plochy.

ZEOLIT -  Jemnější frakce je lépe použít do menších květináčků nebo pěstebních nádob, hrubší frakce se doporučují použít do květináčů větších objemů,pro rostliny s dlouhodobým pěstováním.


 

 DALŠÍ KVALITNÍ ZEMINA S TRICHODERMOU -

 http://www.hotchilli.cz/plagron-2/plagron-growmix-50l/

 http://www.keramzitgrow.cz/detail/substraty-a-media/plagron/coco/plagron-cocos-premium-50l-3080


STARŠÍ ČLÁNEK-

EXOTICKÉ IBIŠKY PŘESAZUJEME ASI DO 14 DNÍ JAK NÁM DOJDOU. NEJDŘÍVE SE MUSÍ AKLIMATIZOVAT NĚKDE NA CHODBĚ A AŽ POTÉ JE PŘESAĎTE. IBIŠKY JSOU V MALÝCH KVĚTINÁČCÍCH -9X 9 CM.

JÁ PŘESAZUJI DO TĚCHTO KVĚTINÁČŮ-

JSOU VYŠŠÍ ,IBIŠEK SE PAK LÉPE PŘESAZUJE.VĚTŠÍ BY SE NEMĚLY DÁVAT,TO PAK NUTÍ VÍCE ZALÉVAT. VŽDY POUŽIJTE NOVÉ KVĚTINÁČE ,STARÉ OBSAHUJÍ RŮZNÉ PLÍSNĚ A HOUBY ,TÍM JSOU K SÁZENÍ NEVHODNÉ !

TYTO IBIŠKY MUSÍ MÍT KVALITNÍ ZEMINU.NĚKTERÉ JSOU UŽ NAMÍCHANÉ S PERLITEM HNOJIVY A TRICHODERMOU.

NEJDŘÍV DÁME NA DNO - KERAMZIT PAK TROCHU KVALITNÍ -ZEMINY   POLOŽÍME IBIŠEK S BALEM A ZLEHKA OBSYPEME ZBÝVAJÍCÍ ZEMINOU.NEUTLAČUJEME JEN JEMNĚ SKLEPNEME.IBIŠEK NEMÁ RÁD TUHOU ZEMINU.KOŘENY MUSÍ DÝCHAT.TENTO SUBSTRÁT MÁ UŽ NAMÍCHANÝ PERLIT. ALE MŮŽEME JEŠTĚ ZEMINU VYLEPŠIT -.VÝBORNÝ JE SUBSTRÁT PRO ORCHIDEJE S KŮROU,PAK POLYSTYRÉNOVÉ KULIČKY,KOKOSOVÉ VLÁKNA,DŮLEŽITÁ JE TRICHODERMA -TO JE PŘÁTELSKÁ HOUBA KTERÁ SE STARÁ ABY ROSTLINA MĚLA LEPŠÍ PŘÍSUN ŽIVIN.A BRÁNÍ ROSTLINU PŘED NAPADENÍM PARAZITNÍCH HUB A PLÍSNÍ.IBIŠKY PAK LÉPE ODOLÁVAJÍ SUCHU ,STRESU ATD..

TAKTO PŘESAZENÝ IBIŠEK ZALEJTE AŽ ZA 2-3 DNY.NĚKDO JEŠTĚ PROLÉVÁ ZEMINU -PREVICUREM,ALE TEN PAK ZLIKVIDUJE PŘÁTELSKOU HOUBU.TA SE MUSÍ OPĚT ZAPRACOVAT DO ZEMĚ.   KUPUJTE JEN NEJKVALITNĚJŠÍ ZEMINY ,LEVNÉ OBSAHUJÍ TOXICKÉ SLOŽKY,PRO IBIŠEK JEDOVATÉ.NEKUPUJTE STERILIZOVANOU ZEMINU,TA MÁ VELMI MÁLO MINERÁLNÍCH LÁTEK.   V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ SE NESMÍ ZEMINA NA TYTO IBIŠKY PÉCT V TROUBĚ ,JAK JE U NÁS ZVYKEM !   ZEMINA PAK ZTRÁCÍ VŠECHNY ŽIVINY A IBIŠEK CHŘADNE !

 

 

 

Flag Counter

 

 

TOPlist
Žádná data nebo nastavení...
Nový vzkaz na e-mail
Jméno
e-mail
text
Opište číslo