)

květiny u Ivči :)

 

OBYČEJNÉ IBIŠKY - 

SI MŮŽEME NAMNOŽIT TAK ,ŽE VYZRÁLÝ - polodřevitý VÝHON DLOUHÝ ASI 10 CM. USTŘIHNEME NA MATEČNÍ ROSTLINĚ ASI ZA 2 - 3 PÁREM LISTŮ. STONEK BY MĚL BÝT NA JAŘE ZELENÝ A V LÉTĚ DŘEVNATÝ. POTÉ ŘÍZEK NAMOČÍME DO -STIMULÁTORU ,JE NA VÝBĚR VELKÉ MNOŽSTVÍ TĚCHTO PŘÍPRAVKŮ. PŘIPRAVÍME SI DOBROU ZEMINU PRO-VÝSEVY. Vyberte si  substrát s nízkým obsahem živin,který vytváří ideální podmínky pro klíčení semen a růst mladých rostlin. A je určen i k přepichování mladých rostlin a zakořeňování řízků.V zemině uděláme kolíčkem dírku,vložíme řízek namočený do stimulátoru a pevně zatlačíme do zeminy.Pak jemně postříkáme a dáme buď pod pet flašku,nebo pod sáček či skleníček a dáme na teplé místo.Výborný pomocník je topná rohož.V zimě položíme na topení nepřímo,to znamená že na topení se dá ještě deska.Nikdy nedávat přímo! Musí se hlídat teplota a vlhkost.Každý den vše kontrolujeme,zda řízek nehnije a je dobré zeminu prolít SAVEM či - PREVICUREM.A jak jsem již psala v článku - množení ibišku semeny,nesmí se dávat Previcur,když zemina obsahuje houbu -Trichodermu ! Tím by se houba v zemině zcela zničila.

Větráme ze začátku opatrně ,jen na chvilku ,později se může kryt sundat.Poznáme to podle toho ,když listy nezavadnou. 

 

 

http://www.prohopo.cz/cs/p-727-forestina-list-stimulator-pro-vysev-a-mlade-rostliny-0-2l/

 

při řezání řízku,se nechává kousek  řapíku  z listu ..výhon pak lépe drží v zemině.

JAK ROUBOVAT EXOTICKÉ  IBIŠKY OD GOMMERA - 

ROUBUJEME PROTO ,ŽE NĚKTERÉ ŘÍZKY IBIŠKŮ ZE ZAHRANIČÍ JSOU CHOULOSTIVÉ NA PŘEMOKŘENÍ. KDYŽ MNOŽÍME ŘÍZEK KLASICKY DO ZEMĚ , VĚTŠINOU SHNIJE A ABYCHOM ZAMEZILY ZTRÁTÁM TAK ROUBUJEME. V AMERICE SE ROUBUJE NA ODOLNOU PODNOŽ >Pride of Hankins or Pink Albo . HANKINS JE HÁKLIVĚJŠÍ NA MOKRÉ KOŘENY VÍC JAK PINK ALBO. VYZKOUŠENO NA TĚCHTO IBIŠCÍCH - HAWAII IBIŠKY .Ty se u nás  prodávají v Kaufu.

NEJVHODNĚJŠÍ DOBA NA ROUBOVÁNÍ ZAČÍNÁ NA JAŘE. Nedají se roubovat ZELENÉ ŘÍZKY! Taktéž se nemůžou zasadit do zeminy .Řízky uhnijí !

 

POKRAČOVÁNÍ O  ROUBOVÁNÍ EXOTICKÝCH IBIŠKŮ -

PODNOŽ  / rostlina zakoupená v Kaufu ,má většinou 3 samostatné rostliny / JSEM ASI MĚSÍC DOPŘEDU ROZSADILA DO 3 KVĚTINÁČŮ. ROSTLINU SEŘÍZNU VYDESIINFIKOVANÝM LÁMACÍM NOŽEM , ASI TAK 15 CM NAD ZEMÍ BLÍZKO U OČKA, TO BY MĚLO PAK TÁHNOUT MÍZU DO ROUBU. ROUB BY MĚL MÍT STEJNOU SÍLU, JAKO PODNOŽ..

Pak opatrně rozříznu výhon na polovinu,asi tak 1 cm.

ROUB IBIŠKU,KTERÝ CHCI NAROUBOVAT, Z OBOU STRAN SEŘÍZNU DO ŠPIČKY A DO HLADKA. ŘEZNÁ RÁNA NESMÍ BÝT HRUBÁ.ROUB VLOŽÍM DO ROZŠTĚPU ,KDYŽ TO NEJDE ROZEVŘÍT POMŮŽU SI NOŽEM.ROUB SROVNÁM A OMOTÁM SPOLU S  PODNOŽÍ LEPÍCÍ PÁSKOU / používám lep.pásku,než se dostane cvik / A PAK I  ROUBOVACÍ GUMIČKY A VŠE BY MĚLO BÝT HOTOVO DO 1 MINUTY. IBIŠKOVÝ ROUB POSTŘÍKÁM PREVICUREM A  KVĚTINÁČ DÁM POD SÁČEK.KAŽDÝ DEN VĚTRÁM A KONTROLUJI ZDA NĚCO NEPLESNIVÍ,NEHNIJE. ZA 2 TÝDNY,KDYŽ BUDE TEPLO, Z ROUBU ODSTRANÍM GUMIČKU A SÁČEK ..  ROUB SE DO 3 TÝDNŮ PĚKNĚ CHYTL A UDĚLAL KOLEM RÁNY KALUS. A ZAČALY RŮST NOVÉ LÍSTEČKY .  GUMIČKU JSEM ODDĚLALA A JEŠTĚ JSEM RÁNU ZAMAZALA ŠTĚP.VOSKEM PROTI VYSYCHÁNÍ .MĚ SE V ROUBOVÁNÍ OSVĚDČILA OBYČEJNÁ TENKÁ LEPÍCÍ PÁSKA CO MAJÍ DĚTI DO ŠKOLY. A JEŠTĚ NA UTAŽENÍ DÁVÁM OBYČ. GUMKU / při použití roub.gumičky,není třeba / PÁSKA SE MUSÍ SUNDAT DO 3 TÝDNŮ ,JINAK BY POD PÁSKOU MOHL ROUB PLESNIVĚT.

MYSLÍM ŽE TOTO JE NEJJEDNODUŠŠÍ TYP ROUBOVÁNÍ..

roubování do rozštěpu ,obrázky  -  http://dendro.mojzisek.cz/m_stepov.php

 

 

 

 

 

 

 KVALITNÍ  ŠTĚPAŘSKÝ VOSK NA ROUBOVÁNÍ IBIŠKŮ -

DOČETLA JSEM SE , ŽE NA ROUBOVÁNÍ JE TŘEBA POUŽÍT KVALITNÍ ŠTĚPAŘSKÝ VOSK KTERÝ NEPÁLÍ A NEPRONIKÁ HLUBOKO DO DŘEVA ! 

VHODNÝ BY BYL I TENTO - KITTFORT -  PRAVÝ VČELÍ VOSK + PŘÍRODNÍ PRYSKYŘICE.

Vhodné vosky na bázi včelího vosku a pryskyřic:

- TAFERMIT ,POMONA , JENTENRebwachs   

PARAFÍN - roztopí se na teplotu kolem 70°C a rouby se jen rychle ponoří a hned vytáhnou ,půl na půl se šťepařským  voskem

http://www.fima-brno.cz/cz/index.php/page/5.html

  


parafínování řízků -

Pracovná operácia nasledujúca hneď po vrúbľovaní a potom znova po stratifikácii štepov. Jej cieľom je obmedziť vyparovanie vody v mieste vrúbľovania a z celej nadzemnej časti štepovanca, obmedziť riziko infekcie hubovými chorobami a oddialiť pučanie pri stratifikácii. Je potrebné dosiahnuť nepriedušný priľnavý a pružný povlak. Používa sa zmes parafínu s prídavkom plastifikátorov, fungicídov, prípadne rastových látok pre dosiahnutie lepšej tvorby kalusu. Ich použitie je mimoriadne vhodné pri odrodách so slabšou tvorbou kalusu alebo v prípade použitia menej vyzretých vrúbľov či podnožových odrezkov. Po stratifikácii štepov a otužení a prípadnom skrátení vypučaných výhonkov sú štepy parafínované druhýkrát. Teplota parafínu je daná výrobcom zmesi, býva v rozmedzí 55 - 70 °C. Pri vyšších teplotách a pri pomalej práci je nebezpečenstvo popálenia štepov a možnosť vniknutia príliš riedkeho parafínu medzi rezné plochy. Pri nižších teplotách je vrstva parafínu príliš hrubá a krehká. Je vhodné naparafínované štepy hneď schladiť studenou vodou. Pre parafínovanie štepov sa najčastejšie používajú špeciálne zmesi predávané pod názvom Revilan, Rebwachs a iné. 

 

 

 

 

https://www.facebook.com/denis.bojcic

 

 

 

 

wiki orange

 

 

http://internationalhibiscussociety.org/new/

 

Flag Counter

 
TOPlist
Žádná data nebo nastavení...
Nový vzkaz na e-mail
Jméno
e-mail
text
Opište číslo