)

květiny u Ivči :)

VLIV MĚSÍCE NA ROSTLINY 

 

Přibývající Měsíc -

Začíná se objevovat již několik hodin po novoluní. Na povrchu Měsíce zleva doprava putující, ke Slunci přivrácená strana Měsíce. Ukáže se úzký srpeček a pak přibývající Měsíc.

Působí na rostliny tak, že šťávy jdou vzhůru, země vydechuje. Všechny nadzemní části rostlin lépe a rychleji rostou. Je vhodné sázet vše, co se rodí nad Zemí. Je to také čas příhodný pro roubování. Se zvyšující se silou měsíčního svitu se zvyšuje i síla rostlin a také jejich schopnost bránit se a odolávat různým parazitům a chorobám. Ovoce a zelenina v tomto období sklizená nám dodá více energie, kompost z tohoto období bude teplejší, seno kvalitnější a řezané květiny ve váze delší dobu vydrží.

Rostliny, které rostou na povrchu, by se měly vysévat nebo sázet za  Měsíce přibývajícího.  

Přesazování a odnože -

Rostliny by se měly přesazovat hlavně v době přibývajícího Měsíce. Také sázení odnoží a řízků je vhodné za přibývajícího Měsíce. Je to z toho důvodu, že nové kořínky se lépe tvoří a rostlinky se dobře uchytí.

Vliv Měsíce Vám potvrdí hlavně houbaři, pro ty je skutečnost, že za dorůstajícího Měsíce houby více rostou, jistě známá.

 

Ubývající Měsíc -

Zastíněná strana Měsíce ho zdánlivě "deformuje" - zprava doleva - a začíná asi třináctidenní fáze ubývajícího Měsíce.

Síla klesá a rostliny táhnou šťávy více ke kořenům. Kořeny posilují a země se nadechuje, v tuto dobu lépe než kdy jindy přijímá živiny. Je vhodné sázet vše, co plodí pod Zemí. Je to také období vhodné pro prořezávání stromů, v tento čas z nich nevyteče míza. S klesajícím svitem Měsíce stoupá vitalita rostlin. Barvy, chutě i vůně jsou intenzivnější. Výraznější jsou nutriční i léčivé vlastnosti rostlin.

Rostliny rostoucí převážně pod povrchem Země (brambory, mrkev, cibule) by se měly vysévat nebo sázet za ubývajícího Měsíce.

Boj proti škůdcům -

Nejvhodnější doba k hubení hmyzu je za ubývajícího Měsíce. Látky pro boj proti škůdcům působí v této době silněji.

Řez rostlin -

Pro řez rostlin je nejlepší dobou ubývající Měsíc. Z řezné rány se v tomto období vyroní méně šťávy. 

 

Ohled však berte na dny, kdy je zatmění Slunce nebo Měsíce, přízemí nebo odzemí a v tyto dny na zahradě nepracujte.

 

http://www.spektrumzdravi.cz/jste-pripraveni-na-seti-a-sazeni-lunarni-kalendar-vam-napovi-kdy-je-nejvhodnejsi-doba

 

 

PRÁCE PODLE -

LUNÁRNÍHO KALENDÁŘE 

 

 

 

2019 klikni

 

http://www.spektrumzdravi.cz/lunarni-kalendar/2019

 


Měsíc v jednotlivých znameních a jak se starat o zahradu -

Dle některých názorů ovlivňuje růst a zrání také to, v jakém znamení se právě Měsíc nachází.

BERAN – ovlivňuje především zrání a tvorbu semene, je to znamení vhodné pro sklizeň, rytí, okopávání, pletí, není však vhodný pro setí a sázení

BÝK – je vhodný pro sázení a setí takových rostlin, u kterých má jejich síla přejít do kořenů a hlíz, ale také pro setí salátu, zelí a jiné listové zeleniny, přesazování je v tuto dobu také vhodné

BLÍŽENCI – doporučuje se zasévat pouze popínavé a šlachovité rostliny, vhodný čas pro úpravu půdy a sklizeň, posekáte-li v Blížencích trávník, pak si do dalších dní ušetříte se sečením práci, tráva pak poroste totiž pomaleji

RAK - vhodné je setí i sázení, v tomto období klíčí i mladé rostlinky, tvoří se stonky a listy a to obzvlášť rychle, vhodné je v tento čas zalévat, hnojit

LEV - nevhodné je sít či sázet, dobré je posekat trávník, potom dorůstá nejpomaleji, ničení plevele a vytrhávání nežádoucích rostlin a křovin je také možné a v tomto čase vhodné

PANNA - sázejte zeleninu, vhodné je sázet také jednoleté letní květiny a opínavé rostliny, dobrý je to čas i pro to, nechat zarůst plot a podobně, kvetoucí divokou révou, kvetoucím kozím listem či popínavou růží, je vhodné se starat o půdu a plevel, v Panně je úspěšné hubení mšic, šneků a různého hmyzu nejlépe pouze přírodními postřiky

VÁHY - dobré je v tento čas sít a sklízet, daří se květům a květinám, zasazené a ošetřované růže v této době jsou pak velmi krásné a silné, vhodné zasít i různé druhy zeleniny

ŠTÍR – je období jako stvořené pro sázení květin, zeleniny, ovocných stromů, malin, ostružin - všemu se pak totiž daří, velmi odolné jsou víceleté rostliny a trvalky zasazené v tomto období, vhodné je zasít i rostlinu, o které nevíte zda vůbec vydrží, v tento čas se to totiž s největší pravděpodobností povede

STŘELEC – nevhodný čas pro setí a sázení, sázet je možné snad jen jabloně a jiné ovocné stromy, je-li to nutné, je možné sázet také cibuli, mrkev a brambory, když už budete v tomto období sázet, pak tak, aby Měsíc při sázení ubýval

KOZOROH - sázení plodin zrajících pod zemí - brambory, řepa, mrkev a cibule, vhodné vysazení okrasných keřů a stromů, nevhodné sázet květiny

VODNÁŘ - zahradnické práce, kopání, plení, ničení škůdců, žádné setí ani sázení, obstojí snad jedině cibule či borovice v tento den zasazené

RYBY - vhodné sázet i sít, především kořenová zelenina a květiny, které rostou z cibulí a hlíz, keře zakoření v suché půdě obzvlášť hluboko.

 


Pěstování  s Měsícem-

Vysvětlivky:

Např. když je napsáno „dny plodu", jsou to dny, kdy Měsíc prochází znamením Berana, Lva nebo Střelce.

  • Kořen: Býk, Panna, Kozoroh
  • Plod: Beran, Lev, Střelec
  • List: Rak, Štír, Ryby
  • Květ: Blíženci, Váhy, Vodnář 

 

Saláty

dny listu (Ryby, Štír, Rak), fáze Měsíce spíše ubývající, pokud sázíte druhy, které vybíhají do výšky, u ostatních druhů může být i přibývající Měsíc.

Brambory

ubývající Měsíc, dny plodu nebo tři dny po úplňku v Rybách

Rajčata

dny plodu, fáze není rozhodující

Okurky

přibývající Měsíc, dny plodu 

Fazole

přibývající Měsíc, dny plodu

Hrách

přibývající Měsíc, dny plodu 

Květák

přibývající Měsíc, dny plodu 

Kedlubny

přibývající Měsíc ve Lvu nebo ubývající Měsíc v Beranu

Celer

ubývající Měsíc

Cibule

ubývající Měsíc

Červená řepa

ubývající Měsíc, dny plodu

Mrkev

ubývající Měsíc, dny plodu, setí mrkve k uskladnění vždy 8. června bez ohledu na postavení Měsíce

Rebarbora

přibývající Měsíc

Špenát

přibývající Měsíc

Zelí

přibývající Měsíc v Raku nebo Štíru

 

OVOCNÉ STROMY A KEŘE, OVOCE

Jabloň

přibývající Měsíc, dny plodu nebo v Panně

Hrušeň

přibývající Měsíc, dny plodu nebo v Panně

Třešeň

přibývající Měsíc, dny plodu nebo v Panně

Meruňka

přibývající Měsíc, dny plodu nebo v Panně

Švestka, slíva, mirabelky

přibývající Měsíc, dny plodu

Maliny

přibývající Měsíc, dny plodu

Ostružiny

na jaře ve dnech Panny nebo v přibývajícím Měsíci v dny plodu

Rybíz

na podzim ve dnech Panny

Angrešt

na podzim ve dnech Panny

Jahody

den plodu bez ohledu na postavení Měsíce

 

 

 

Měsíc prochází celkem čtyřmi fázemi a naši předkové si moc dobře uvědomovali jejich vliv na přírodu i chování lidí. První fáze je nov, což znamená, že Měsíc není okem viditelný. Po této fázi postupně přibývá, a to až do úplňku… Následně Měsíc couvá nebo také mizí. Bez ohledu na jakoukoliv fázi prochází Luna jednotlivými znameními zvěrokruhu, kde se zdrží dva až tři dny. Podle toho, v jakém je právě znamení, si můžeme vybrat, čemu se věnovat, nebo naopak čemu se raději vyhnout… Naše duše a tělo se zkrátka otvírá pro přijetí energie, kterou znamení, v němž právě stojí, ztělesňuje. 

 

 LÉČENÍ PODLE MĚSÍCE 

 


 

 


ZAJÍMAVOSTI ZE ŽIVOTA KVĚTIN, ANEB BABSKÉ RADY.

 

 

Květinové truhlíky- budou pevnější a navíc zamezíme napadení rostlin plísní, když truhlíky před osázením potřeme na vnitřní strané lněným olejem.

Přilnuté gumové rukavice pokud je nemůžeme svléknout, pokud přilnou k rukám. Podržme ruce pod proudem studené vody a lehce se jich tak zbavíme.

Řezané květiny zůstanou déle čerstvé, jestliže právě seřiznuté stonky nahrátko ponoříme do horké vody.

Řezané květiny II. vydrží déle- pokud nebude v jejich blízkosti mísa s ovocem, protože zralé ovoce vylučuje látky, které napomáhají dozrávání. Vydrží podstatné déle, jestliže do vázy přidáme uz použitý sáček černého či zeleného čaje. Vydrží ve váze dlouho svěží, když nasypeme a dno prášek z dřevéného uhlí smíchaný s pískem. Směs je zapotřebí udržovat stále vlhkou a stopky květin v ní musí být dost hluboko zastrčeny. Aranžování řezaných květin můžeme např. v keramické i jiné neprůhledné váze lépe aranžovat, když do ní nejdříve dáme zmuchlaný kuchyňský krepový papír, a teprve potom vodu. Papír poskytuje květinovým stonkům oporu. Čištění suchých kytek zbavíme je prachu , fénem na vlasy, který je potřeba nastavit na nejnižší stupeň.

Co prospívá pokojovým květinám -zaléváme-li je vodou, v niž jsme rozpustili sušené droždí. Plíseň na květinové prsti se v kořenáčích netvoří, jestliže ji posypeme vrstvou písku. Pnoucí květiny budou rychleji růst a pnout se, pokud přichytíme jejich konce skobičkou tak, aby směřovaly ke světlu, např. oknu.

Jak na padlí z pokojových rostlin - zmizí, zalijeme-li postižené listy slabým roztokem slané vody-asi 100 gramů soli na 5 litrů vody.

Jak na markýzy a slunečníky- budou vypadat jako nové, jestliže látku natřeme fermeží. Rostliny v květináči lépe prospívají a krásně kvetou, pokud k jejich hnojení použijeme zbytky droždí rozpuštěného v curkové vodě.

Jak na mšice -Ty odstraníme tak, že vedle kořenů rostlin zastrčíme hlavičkami dolů několik zápalek.

Jak se zbavit škůdců ekologicky- pokud do země zastrkáme stroužky česneku,podle potřeby tento postup opakujeme po několik týdnů.

Jak vyčistit skleněnou vázu s úzkým hrdlem - naplníme ji teplou vodou, v níž rozpustíme lžičku přípravku na skvrny a necháme působit a pak vázu opláchneme. A nebo přidáme hrst rýže a třepeme a třepeme..

Jak na slimáky ekologickou cestou- do záhonu vtlačíme kelímek s pivem,nemilá zvířatka naláká jeho nasládlý pach a sama napadají do nádobky.

Květináče z pálené hlíny a zatuchlina- už dříve používané, vypláchneme je octovým roztokem, nepříjemný zápach zmizí.

Jak na mouchy v bytě - nasadíme do květináče několik zrníček citronu, z nichž asi za dva týdny vyroste malá rostlinka, jejíž vůně obtížný hmyz zažene.

Hnojivo z banánových slupek -jako hnojivo pro růže. Nejúčinnější je, když je zahrabeme v blízkosti kořenů, neboť tím docílíme nejlepší účinek.

Kopřivy - můžeme zničit tak, že místa, kde rostou, zaléváme slanou vodou.A nebo z nich udělat hnojivo,má hodně dusíku.

Jak na mšice -mšice dovedou zahrádkářům natropit mnoho škod. Můžeme se jich zbavit, když do prsti v záhonech nastrkáme stroužky česneku.

Jak dělat odnože - pokud jsou odnože ještě bez kořínků, vkládáme do sklenice s vodou, a aby nám nezačaly hnít, přidáme kousek dřevěného uhlí. Odstátou minerálku nevyléváme, jelikož se hodí na zalévání květin, které navíc zásobuje minerálními látkami.

Rychlejší růst pokojových rostlin - pokojové rostliny můžeme přimět k růstu i k tomu, aby kvetly, jestliže na zem v kořenáči položíme několik plátků čerstvých jablek a celou rostlinu dáme pod průhledný plastikový sáček. Výpary kousků jablek podněcují květiny k růstu.

Skvrny od trávy - čerstvou skvrnu od trávy vytřeme lihem, necháme zaschnout a přečistíme vodou se saponátem. Postup můteme několikrát opakovat.

Lesk listnatých rostlin - budou se krásně lesknout, pokud je ošetříme svařeným mlékem. Namočíme do něj měkký hadřík, kterým listy otřeme, a tím je zároveň zbavíme prachu. Tak ušetříme za drahý speciální přípravek.

Jak čistit pokojové rostliny - rostliny s mohutnými listy otíráme pravidelně hadříkem namočeným v pivu. Budou stále krásně čisté, a navíc ušetříme za drahý přípravek.

Slupky od mandarinek a pomerančů dáváme na topení, aby místnost naplnila příjemná citrusová vůně. Nahradí vonné oleje nebo svíčky. Přírodní hnojivo skořápky od vajíček usušíme a rozdrtíme potom je můžeme použít jako hnojivo na záhonky a pokojové rostliny.

Přezimování balkonových květin které mohou přezimovat pouze v tmavé a teplé místnosti, bychom měli velmi radikálně seříznout a nechat jen několik málo výhonků.

Bylinná koupel po domácku- použijeme poškozenou silonovou punčochu. Zvolené bylinky do punčochy nasypeme, punčochu zavážeme a zbytek odřízneme. Bylinný váček dáme do vody a necháme vyluhovat. Květiny a byliny můžeme nejdřív zasadit do zeminy, kterou naplníme lepenkové kartony na vajíčka.

Na okenním parapetu nám květiny pěkně vzejdou a tyto sazenice pak přesadíme spolu s kartony na záhonky.

Jak na mravence - ty odradí hřebíček rozsypaný na poličkách nebo take kajenský pepř nebo čili.

Vůně do vysavačů - zápach z luxování zmírníme, když současně vysajeme několik levandulových kvítků.

Přírodní zálivka- po použití čajové sáčky nevyhazujeme, ale dáme je do vody na zalévání květin , rostlinám taková zálivka výborně prospívá.

Jak na hliněné květináče s bílými vápenatými okraji - ty naplníme na dva dny octovou vodou aby se vápno rozpustilo a aby hliněná hmota správně nasákla vlhkost.

Pokojové rostliny které jsou natolik suché, že půda v květináči rozpraskala, opatrně zaléváme minerální vodou, aby půda mohla zase pořádně "dýchat"

Domácí hnojivo získáme- když namočíme kopřivy do vody na jeden až dva týdny. Je ekologické a navíc slouží k odpuzování mšic.

Stabilita květin ve váze jednotlivé květy budou ve skleněné váze stabilnější, jestliže do ní dáme zamuchlaný celofán nebo průhlednou folii.

Jak na moly - ty nás nebudou trápit, jestliže sáčky z prodyšné látky naplníme čerstvými kvítky levandule a uložíme je do šatníku i do prádelníku.

Štítky ke kytkám dřevěné štítky s názvy kytiček a bylin na okně nemusíme kupovat, ale nahradíme je špejlemi od nanuku, které očistíme a potom popíšeme voděodolnými fixami.

Máte rádi svoje květiny ?

Pokojovým rostlinám se prý daří u toho, kdo je má rád. Nějakým šestým zeleným smyslem to poznají a nejde jen o to, jestli je dostatečně zaléváte. Je to podobné jako s domácími mazlíčky, ostatně i květiny dokážou být vděčné. Nevrtí sice ocasem nebo vám neolíznou ruku, ale některé z nich fungují jako detoxikační jednotka a dokážou z vašeho okolí odstranit jedovaté látky. Přišli na to vědci z NASA. Některé květiny mohou zbavovat prostředí toxických látek. Ty na nás útočí ze všech stran doma i v kanceláři. Není to jen kouř z odpolední cigaretky, ale i čisticí prostředky nebo stavební materiály. Navíc tu vzniká jeden z paradoxů moderní doby: abychom zabránili únikům tepla a "šetřili přírodu", zavíráme okna a vzduchem rozváděným po budovách kolují různé škodlivé látky. Ušetříme tak sice energii, ale snižujeme si kvalitu životního prostředí. Syndrom nemocných budov, jak vědci z NASA tento fenomén nazvali, zhoršují koberce a další textilie, které benzen, formaldehyd nebo trichloretylen nasají a pak postupně uvolňují do ovzduší. Podle Billa Wolvertona, který se výzkumem "nemocných budov" zabývá přes 30 let, existují druhy rostlin, jež dokážou zmiňované toxické látky z ovzduší vstřebat. Rostliny převážně tropického a subtropického původu odstraňují škodliviny zejména pomocí kořenů a kořenových bakterií. Je to například břečťan, který dobře pohlcuje benzen a formaldehyd, dále různé odrůdy dracén (marginata, warneckii, massangeana) nebo nenáročný fíkus malolistý. V přírodě dorůstá až do 30 metrů, květináč v bytě ho však nepustí do dvou metrů výšky. Nemá rád příliš vody, přelité rostlině žloutnou a opadávají listy. Účinným "čističem" ovzduší je i lopatkovec, který si poradí se všemi třemi jedy, nejlépe však s benzenem. Výzkum prokázal, že za 24 hodin odstranil z uzavřené místnosti 80 % této škodliviny. Lopatkovec je také krásná, věčně zelená rostlina. Květy tvoří bílý list chránící smetanovou palici, který rostlině dodává spanilý vzhled. Přes zimu se lopatkovci daří spíš v chladnějších místnostech, ale vyžaduje omezit zálivku. Nepodceňujte tchynin jazyk Na oknech školních parapetů často schytala palbu mokrou houbou. Nenáročná květina si vysloužila pověst nudné rostliny, tuhé a ostré listy jsou zase nejspíš důvodem, proč se jí i v anglo-americkém světě lidově říká tchynin jazyk. Málokdo ji viděl kvést, bělavé květy připomínající klasy však krásně voní. V podstatě jediným úkolem při pěstování této nezničitelné rostliny je nepřelít ji. V zimě by měla mít dostatek světla. Své si často vytrpí i další účinný pohlcovač škodlivin - zelenec chocholatý neboli Chlorophytum comosum. V angličtině se této rostlině, jejíž úzké listy se světlým proužkem se rozbíhají do všech stran, říká zelený pavouk. Špatné zacházení snáší hrdinsky, ale pokud jí v zimě dopřejete dostatek světla, spíše méně zálivky a časté (obden) hnojení tekutým hnojivem, možná vás odmění bílými kvítky s kaskádou malých rostlinek. Aby květiny jako "pračky vzduchu" fungovaly, je však potřeba mít v pokoji zhruba o třiceti metrech čtverečních alespoň dvě rostliny. Zvlášť pokud žijete s kuřákem, neměly by "zelené filtry" chybět v obývacím pokoji, své místo mají i v ložnici. Počítejte však s tím, že ekologická účinnost rostlin se mění podle intenzity světla. Za dobrých světelných podmínek se nejlépe osvědčil fíkus, v polostínu horská palma (Chamaedorea seirizii) a při nedostatku světla lopatkovec.

src="http://img.ihned.cz/attachment.php/560/23396560/iotu58EF7GIJKOkl6QWbcdghqxyz0TAR/25in01c.jpg" width="131" />

Když odumírají listy -

Jestliže listy ztrácejí barvu,je to znamení,že -  když žloutnou listy tu a tam odspodu,je to většinou přirozený proces a není nutné nijak zakročit. Listy jen odstraňte.Teplomilné rostliny špatně reagují na změnu teploty, třeba přes noc v ložnici. Přesuňte je tedy do teplejší místnosti.Jestliže nemá rostlina dost vody, ztrácí ji dřív, než doputuje k listům.Více ji tedy zalévejte a roste rozprašovačem. Příliš vody-Příčinou žloutnutí listů může být i přemíra vláhy, kořeny uhnívají a nemohou ji nasát.Nenechte stát rostlinu ve vodě.Nedostatek dusíku - dusík je potřeba k vytváření chlorofylu. Není-li ho dostatek, rostlina nemůže vstřebávat sluneční energii. Přesunuje chlorofyl a do horních částí a dole žloutne. Je potřeba je pravidelně přihnojovat.

zdroj:http://in.ihned.cz/c1-39709660-rostliny-ktere-vam-zachrani-zivot

Jak a kdy zalévat rostliny?-

Většině rostlin, především druhům s dřevnatým stonkem, svědčí normální zálivka shora. Častěji potřebují vláhu rostliny na přímém slunci a druhy s velkými listy.Zda potřebují květináče vláhu, poznáte podle suché horní vrstvy substrátu. Zalévání zespodu ocení rostliny s dužnatými stonky, jako je africká fialka nebo brambořík. Nalijte jim takové množství vody, aby rostliny vodu zhruba za půl hodiny vstřebaly, voda však nikdy nesmí stát déle v misce. Zvláštní potřeby mají tzv. epifytické rostliny, které získávají většinu vláhy z listů. Bromélii, tilandsii nebo orchidej hodně roste, v zimě téměř nezalévejte.

Co dělat s přelitou rostlinou?-Přelévání rostlin je poměrně časté, proto je dobré při každé zálivce kontrolovat, jestli v květináči nestojí voda. Přelitou rostlinu vyjměte ze substrátu, očistěte a uhnilé konce kořenů odstraňte. Nedávejte rostlinu zpátky, ale zasaďte do nového substrátu. Následující dny rostlinu zalévejte opatrně a nestavte na přímé slunce.


Dozvěděla jsem se o dalším zajímavém přípravku na rostliny.

Je to   LANOLÍN   surprise

A zjišťuji že je to všestranný pomocník...a hlavně BIO.

 

Zahrádka: plísně, škůdci, lišejníky 

Zahrádkáři jej používají na postřiky proti různým škůdcům (mšice, molice, mandelinka atd.), ale i proti plísním. Postřik -  zředit půl deci čirého lanolinu s 5 litry vody. Nejenže je to ten nejlevnější postřik, ale okamžitě se ze zahrad odstraňují chemické preparáty (těžké toxické látky), které následně konzumujeme.

 

Další jeho využití v domácnosti - 

Mycí prostředek

Hospodyňky nalezly v tomto výrobku dokonalého pomocníka při každodenním úklidu domácností. Stačí pár kapek do vody na nádobí místo chemických jarů. Pokud nanesete čirý lanolin na zapečené nádobí od jídla či plynu a necháte 10-15 minut působit, pak spáleninu odstraníte jen pomocí oboustranné houbičky. S úžasem zjistíte, že již nepotřebujete žádné chemické pasty, Tora atd.

Můžeme jej používat na mytí oken a leštění aut.

 

Prací prostředek

Chrání Vaše prádlo z přírodní vlny, přírodního vlasu, pletené zboží, jemné textilie, povlečení, deky, záclony, teplé revmatické prádlo atd. Díky obsahu lanolinu čistí jemně a důkladně, nemění tvar ani barvu prádla, desinfikuje a prádlo také svěže voní. 

Ruční praní ovčích roun – namočené prádlo promněte prostředkem a nechte 10 až 30 minut působit (podle znečištění), po té propláchněte vlažnou vodou max. 30 °C.

Údržba ovčích roun – každých 14 dní lehce postříkáme rouno po povrchu a necháme zatáhnout. Tím se rouno impregnuje, chloupky se nelámou a deka vydrží opravdu dlouho.

Praní v pračce: Jako předpírka kvalitně odstraňuje mastnoty, asfalt, žvýkačky. Čistí potahové látky, koberce po vyčištění doslova září a o záclonách po použití lanolinu se vám ani nezdálo. Jako prášek na praní je cenou i účinností bezkonkurenční. Tento 1,5 L koncentrát je schopen nahradit velmi kvalitní 9-ti kilový prací prášek, ke kterému však nemusíte dokupovat drahé avivážní přípravky. Je však třeba dodržovat toto dávkování: na 1 pračku max. 3/4 víčka od lanolinu (při praní do 50°C max.). Kdyby jste použili větší množství, bude jen více pěnit, ale účinnost praní zůstane stejná.
 

 

Zkuste ošetřovat květiny podle - 

http://www.slunecno.cz/lunarni-kalendar

 

http://www.spektrumzdravi.cz/lunarni-kalendar/2016/cerven

 

 

http://www.tropicalbritain.co.uk/

 

 

 

 
 

 

Flag Counter

 

TOPlist
Žádná data nebo nastavení...
Nový vzkaz na e-mail
Jméno
e-mail
text
Opište číslo