)

 

Neboli také Epiphyllum ,listokvět,fylokaktus....

 Velikonoční  - Hatiora , Rhipsalidopsis  ..

 Vánoční - Schlumbergera ,Zygocactus ..

 

Můj oblíbenec na balkon -

Dříve se jim říkalo Listový kaktus, nebo také Phyllocactus. Nebo kaktus.orchidej .Byl přejmenován na rod Epiphyllum, nicméně český název jim zůstává. Jsou relativně běžné v našich domácnostech, i když se jedná v 99% již o hybridní rostliny, křížené mezi sebou, nebo i s druhem Selenicereus a čisté druhy Epiphylla možno dnes spatřít víceméně jen v botanických zahradách, kde se dbá úzkostlivě na jejich čistotu druhu. Nevím, kde vznikl název Listový kaktus, protože tento kaktus žádné listy nemá a ty tzv."listy" jsou zredukovanými větvičkami. Epiphylla mají povětšinou zduřelé ploché sytě zelené stonky různých délek, někdy i převislé, s různě nepravidelnými okraji se zářezy poměrně nepravidelného tvaru. Pěstují se zejména pro jejich úchvatné bohaté, velké, vonné květy, kterými je rostlina za příznivých podmínek obalena a v době růstu v tvorbě květů neustává. Dnešní hybridy mají květy od bílé po karmínově rudou, ale vzácně byly vyšlechtěny rostliny i s dvoubarevnými květy. Pokud se nám podaří květy opylit, nebo to za nás udělá hmyz, pak na rostlinách se vytvoří červené plody, které jsou jedlé a obsahují velké množství černých semínek.

Epiphylla rostou nejlépe na severních stranách při rozptýleném světle při slunečním svitu jen brzo ráno, nebo navečer. Nesnáší přímé slunce, neboť v přírodě to jsou rostliny, rostoucí pod korunami stromů, na stinných místech. Mají rády čerstvý vzduch a proto je v jarních, letních a podzimních měsících umísťujeme ven, před okno, na balkon i do zahrady pod koruny stromů a pod. Chcete-li, aby vám stále kvetly, dopřejte jim každodení mlžení rozprašovačem v raních hodinách a nevadí jim ani teplý bohatý déšť. Dáme li je ven na zahradu, dejme pozor, aby nám rostliny nepoškodili šneci a slimáci, kteří jim dávají přednost před jinou "zeleninou". V zimě snáší teploty kolem 10°C při čemž omezíme zálivku, ale bal nikdy nesmí přeschnout. Jinak v době růstu zaléváme hojně měkkou vodou a přihnojujeme opatrně jen organickým hnojivem, kde by měl převažovat draslík a fosfor v přiměřeném množství. Zeminu používáme výhradně kyselou, neboť se jedná o vápnostřezné rostliny.

Zemina - do propustného organického substrátu použijeme rašelinu, nasekané Sphagnum (mech rašeliník) a písek, nejlépe říční a relativně málo dobře zetlelého kompostu z listovky a trochu drnovky.

Množení -  stonkovými řízky, případně dělením starších rostlin. Množíme li stonkovými řízky, pak odříznutou část rostliny necháme klidně i týden zaschnout / je to kvůli tomu aby list neuhnil / a teprve pak rostlinu zasadíme do směsi drnovky, listovky, rašeliny a písku smíchaných ve stejném poměru. Přes řízky pak přetáhneme igelitový sáček,nebo dáme do skleníčku, abychom vytvořili příhodné prostředí s dostatkem relativní vlhkosti. Rostliny nepřesazujeme příliš často a při přesazování dáváme pozor, abychom co nejméně poškodili kořeny, protože ostatně tak jako u jiných kaktusů, v době růstu jsou kořeny dosti choulostivé. Je však zajímavé, že zatím co u typických kaktusů rostliny na zimu můžeme ze zeminy i vyjmout a kořenový systém řezem upravit a nechat je přezimovat "jen tak", zabalené v papíru, Epiphyllum musíme i v zimě udžovat ve vlhké zemině tak, aby bal nepřeschl. Po přesazení rostliny zalejeme jen mírně, aby se poškozené jemné kořínky zacelily. jinak by mohlo dojít k jejich zahnívání a tím i uhynutí celé rostliny.

Chcete-li experimentovat, zkuste si vypěstovat vlastní rostliny ze semene. Semena z plodu vymačkáme a rozestřeme je v jedné vrstvě na savý papír. Co nejvíce odstraníme mazlavý sliz a semena dáme do vody, kterou denně vyléváme. dyž už je slizu málo, semena dáme na savý papír a necháme oschnout. Mnutím odstraníme zbylý zaschlý sliz, protřepeme je s nějakým protiplísňovým prostředkem a semena vysejeme na prosátou, sterilovanou zem, ve sklenici s patentním víčkem (od marmelády, majonézy a pod. Zem použijeme stejnou, jako pro přesazování. Vysetá semena nezasypáváme, ale zem zalijeme převařenou vlažnou vodou a uzavřeme víčkem a dáme na světlo, nikoli však na slunce. Je to výsev kaktusových semen tzv. Fleischerovou metodou, dnes používaný téměř všemi kaktusáři pro výsevy kaktusových semen. Podle druhu kaktusu se za několik dní, až týdnů objeví na povrchu malé zelené kuličky, zárodky vlastní rostliny. Sklenici neotvírejte, neboť by bylo porušeno mikrokllima, které je potřebné pro růst rostlin. Ve sklenici pak je i neustálý koloběh vody, protože to co se odpaří zase ve formě kapek se vsákne zpět do zeminy a proto ani zálivka není nutná. A když už rostlinky jsou tak velké a pevné, abychom je nepoškodili při přesazování, začneme je otužovat tak, že vždy na čas sklenici otevřeme, až nakonec ji necháme zcela otevřenou. A to je doba, kdy rostlinky můžeme začít přesazovat.

http://m.wikihow.com/Grow-Epiphyllum-Cactus


   

Jak vypěstovat fylokaktus z řízků -

http://www.wikihow.com/Grow-Epiphyllum-Cactus

Je nutné po odřezání řízku ,aby byl uložen  7 - 14 dní,někde v suchu .Tím se mu vytvoří na ráně kalus a řízek Vám neuhnije ! Taky se může přidat stimulátor na podporu kořenů.


 

 fylokaktusy a jak mi kvetou -

fylokaktus ,jméno neznámé, / snad Dragon ? / kvetl  6/16

květ  byl obří ,červenooranž .. cool

nádherný D.Kaiserin,kvetl  5 - 6 - 10 /16   

 2017

 

 FYLOKAKTUS

D.Kaiserin  už začíná rozkvétat :)  1.6. 

bohužel ,letos jsem rozkvetlý Kaiserin  moc nenafotila..

 

bílý se žlutou,jméno neznámé.. rozkvetl  19.7.17

 

   fylokaktus bílý    fylokaktus bílý 3

 

 

  fylokaktusy 

letos 2017 všechny rostliny přesazeny do nové zeminy pro kaktusy a sukulenty 

 

mladé rostliny 2015 - 2016  zakořeněné - zatím ještě nekvetly - 

MY LADY 

DRACULA

 

ANDROMEDA

 

BUMPKIN  ,málem to nepřežil..surprise moc teda neroste :(

a asi to nepřežije.. :(

tmavě červený od kamarádky ,zatím nekvetl..smiley

 

klikni na obrázky ..

  

 zakoupeno 2016

ORIGAMI   dovoz z Německa.

VZÁCNÝ !  

 

NEUE PETERSEN HYBRIDE - Inca Golden Dream 

květy jsou malé průměr asi 5 cm. 

Barva -  zlatožlutá ,žluté oko,vnější okvětní lístky jsou žluto oranžové.

květy vykvétají  v obrovském množství..

Je to kříženec -  Pfeiffera paraganiensis x 'Fruehlingsanfang ".

Hybridizér - Kurt Petersen a registrován u Frank Supple (EPRIC) v Nizozemsku. Reg. # 13811.

ZATÍM NENÍ NA PRODEJ !

 Nákupy  EBAY  2017 -  

SUNLAND  

zakořeněný :)

BENS LAURA

zakořeněný :)

 

       

Tassel      zakořeňuji.. 

  

Waikiki Rainbow

Waikiki Rainbow  18.5.  zakoupeno  ,zakořeňuji..

de ja vu fylokaktus

 DEJA VU    22.6.  čerstvý  přírustek .JEDEN Z NEJŽLUTĚJŠÍCH FY.KAKTUSŮ :)

zakořeňuji.

 

klikni i na obrázky ..

 přebytky ,všechny fylokaktusy nakupuji přes Ebay z Německa -

 

 

 

Deutsche Kaiserin -

dovoz z Německa.

Tento fylokaktus má nádherné sytě růžové menší květy,které neustále nakvétají..

Je to velmi žádaný fylokaktus ,je v pěstování nenáročný ,kvete na jaře a na podzim.

Cena  89 Kč za jeden list.

 

 

 

Pro objednání  napište na  - 

 

ibisanda@seznam.cz


MNOŽENÍ  A PĚSTOVÁNÍ  VELIKONOČNÍHO KAKTUSU   

Pochází také z Brazílie. Podobá se vánočnímu kaktusu (rod Schlumbergera). Proto si jej lidi pletou.Na rozdíl od něj jsou jednotlivé články tvořené vlnkami a květy mají do mnohocípé hvězdy. Dorůstá až 30 cm.Kvete na jaře v obodbí velikonoc různobarevnými květy. Bylo vyšlechtěno mnoho barev- růžová,fialová,bordo, atd...

Vyhovuje mu teplé místo s dostatkem světla nebo polostín.Na zimu se rostlina přenese do chladné místnosti s teplotou kolem 10°C bez zálivky! Na jaře kolem Velikonoc se začnou tvořit náznaky květů .Pak se přemístí do pokojové teploty a začne se zvyšovat zálivka. Pokud jsou poupata již vidět, nesmí se s rostlinou hýbat, jinak květy opadají.Je nenáročná na zeminu. V substrátu obsahujícím menší množství živin kvete nejlépe. Přesazujte až ve chvíli, kdy je to nezbytně nutné. Nedávejte zbytečně velké květináče. Množí se jednotlivými články rostliny, které bez problému zakořeňují.List se musí nechat pár dní zaschnout aby nezačal v zemině uhnívat.Také se může množit v převařené vlažné  vodě. A může se přidat i stimulátor na podporu kořenů.

Zemina - listovka,hrubší písek,rašelina ..

Hnojivo - N-P-K  4-7-6  , hnojíme 1x za 14 dní.

 

  velikonoční kaktus  velikonoční k.

 oranžový vel.k.    

 nádhera ! surprise  heart

 

 

A kde se dá sehnat ? - 

http://www.ebay.com/sch/steffens-exoticgarten/m.html?_nkw=&_armrs=1&_ipg=&_from=

http://www.kakteen-haage.de/pflanzen/blattkakteen/epicactus-hybriden/?pgNr=0

http://www.cactusplaza.com/epiphyllum-hybrid-deutsche-kaiserin

http://cactusshop.co.uk/index.php?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=EPIPHYLLUM&submit_search=

http://epric.org/index.php?route=product/category&path=_18_71

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xepyphyllum.TRS0&_nkw=epyphyllum&_sacat=0

http://www.ebay.com/sch/opuntie10/m.html?item=282048973855&hash=item41ab6dcc1f%3Ag%3AdNwAAOSwYmZXGmG8&rt=nc&_trksid=p2047675.l2562

http://www.pacificepiphyllum.com/plant-care/

 

Galerie fylokaktusů- 

 http://www.epikakteen.de/06%20epiliteratur/zuechter.htm

http://flickriver-lb-1710691658.us-east-1.elb.amazonaws.com/photos/12205793@N04/sets/72157633445875314/

https://cz.pinterest.com/amatheon/epiphyllums-etc/


 

 

 

 

 

Flag Counter

 

 

 
TOPlist
hodnocení
1 2 3 4 5
konec roku 2017 bude za -
týd
8
8
dny
8
8
hod
8
8
min
8
8
sec
8
8